piątek, 1 maja 2020

Chris Carter - mistrz w dziedzinie książek krymialnych



Cykl książkowy zacznę od autora, który od lat jest dla mnie numerem 1. Mówiąc o książkach kryminalnych nie można go pominąć. Historie narodziły się w jego głowie, ale dzięki swojemu bogatemu doświadczeniu wie o nich więcej niż mogłoby się wydawać. Mowa oczywiście o Chrisie Carterze.

Urodził się w Brazylii, gdzie spędził też swoje dzieciństwo i młodzieńcze lata. Tuż po maturze udał się do Stanów Zjednoczonych. Rozpoczął studia na Uniwersytecie Michigan, zagłębiając się w psychologię i zaburzenia kryminalne. Niedawno na spotkaniu live, które zorganizowało Wydawnictwo Sonia Draga opowiadał, że jego kariera rozpoczęła się właśnie wtedy, gdy profilowanie i psychologia kryminalna zaczęto nazywać po imieniu i odkryto jak w wielki ma w sobie potencjał.

Pracował jako psycholog kryminalny Biura Prokuratora Stanu Michigan, gdzie badał i przesłuchiwał m.in. seryjnych morderców. Dlaczego zrezygnował? Jak sam Chris powiedział, każdy dzień był dla niego złym dniem, pełnym przygnębienia. Psychologia kryminalna zaczęła być doceniana, a więc każdy kto miał problemy ze swoją sprawą, chciał wsparcia specjalisty, co oznaczało, że każdy dzień to był dzień na miejscu zbrodni. Wielu przestępców udało się dzięki temu schwytać, ale po takich dniach, gdzie widzisz kolejne martwe ciało człowiek zaczyna mieć do siebie wyrzuty, że jednak mógł dać z siebie więcej, że mógł rozpracować danego przestępce wcześniej itd. To była ogromna presja, dlatego postanowił z tym skończyć.

Na nasze szczęście Chris zajął się pisaniem, jak sam mówi całkiem przypadkowo. Do tej pory na świecie wyszło 11 jego książek z Detektywem Robertem Hunterem. W Polsce właśnie zadebiutowała 10. Każda kolejna część sprzedaje się lepiej niż pozostała, a to potwierdza jak dobre są te książki - przecież na rynku widnieje ogromna konkurencja.

Moim małym, skrytym marzeniem jest, aby Netflix wypuścił serial inspirowany losem Detektywa Huntera. Jestem przekonana, że byłby to prawdziwy hit! Szczerze mówiąc brakuje mi naprawdę dobrych seriali kryminalnych typu The Killing (uwielbiam!) czy The Valhalla Murders (to też bardzo polecam).

W zeszłym roku w Warszawie byłam na spotkaniu autorskim Chrisa i muszę przyznać, ze to niesamowity człowiek! Pomimo zawodu, który wykonywał jest niezwykle ciepłą i pozytywną osobą, co również można było zaobserwować na Facebookowym live'ie, o którym już wspominałam. Jeżeli kiedykolwiek ktoś będzie miał możliwość uczestnictwa w takim spotkaniu, zdecydowanie polecam, tak jak każdą książkę, którą napisał. Nie trafiłam jeszcze na nikogo, kto by mnie tak zachwycił swoim pisarskim fachem, a książki czytam prawie non stop.

Źródło: https://soniadraga.pl/autorzy/chris-carter-1

Wśród kolekcji o detektywie Robercie Hunterze znajdziecie:


Poniższe opisy pochodzą od wydawcy.

1. Krucyfiks 
Przyprawiający o dreszcze, mroczny i niepokojący thriller, który wbija w fotel i długo nie pozwala zasnąć.

W głębi parku narodowego Los Angeles National Forest, w opuszczonej chacie, policjanci odkrywają zwłoki młodej kobiety. Przed śmiercią ofiarę okrutnie torturowano, a na koniec przywiązano ją za nadgarstki do dwóch równolegle ustawionych drewnianych pali. Kolana kobiety dotykały ziemi, jak podczas modlitwy, a na jej karku morderca zostawił podpis: tajemniczy symbol podwójnego krzyża. Ten sam, którego kilka lat wcześniej używał seryjny morderca ochrzczony przez media Krucyfiksem. Problem w tym, że przed dwoma laty Krucyfiksa złapano i stracono... Czy to możliwe, by naśladowca dotarł do szczegółów starej zbrodni, znanych tylko wąskiej grupie pracujących przy dochodzeniu policjantów? A może skazano wówczas niewłaściwego człowieka?

Pracujący przy tamtym śledztwie detektyw Robert Hunter nigdy nie był przekonany, że udało się złapać prawdziwego mordercę. Kiedy więc pewnego dnia odbiera telefon i słyszy ten sam, znajomy i zniekształcony specjalnymi urządzeniami, głos, czuje, że koszmar sprzed dwóch lat odżywa na nowo, ze zdwojoną siłą. A morderca znów próbuje go wciągnąć w swą chorą grę.
Policja w Los Angeles odkrywa na stopniach kościoła ociekające krwią pozbawione głowy ciało księdza. Sprawca starannie je ułożył: nogi duchownego leżą wyprostowane, ramiona złożone na piersi jak do modlitwy, a w miejscu, gdzie powinna być głowa, spoczywa łeb psa… Na klatce piersiowej widnieje napisana krwią cyfra 3.
2. Egzekutor
Robert Hunter na tropie  sadystycznego mordercy, który zna źródła największych lęków swoich ofiar. I wiedzę tę wykorzystuje w najokrutniejszy z możliwych sposobów…
Detektyw Robert Hunter myśli początkowo, że to zabójstwo rytualne, jednak gdy okrutnie okaleczonych ciał przybywa, ze zgrozą odkrywa, że wszystkie ofiary umarły w sposób, który je najbardziej przerażał. Tylko skąd morderca mógł znać ich najgorsze koszmary?
3. Nocny prześladowca
Na zapleczu nieczynnego sklepu mięsnego policjanci znajdują niezidentyfikowane zwłoki młodej kobiety, której zaszyto usta i… krocze. Do sekcji zwłok przystępuje doktor Winston i jego młodziutki asystent. Oględziny przynoszą jednak więcej pytań niż odpowiedzi, a ich tragiczny finał wywołuje niemałą panikę w szeregach policji LA. Rozpoczyna się intensywne śledztwo. Do akcji wkraczają Robert Hunter i Carlos Garcia ze specjalnej jednostki wydziału zabójstw. Detektywi odkrywają wkrótce, że prowadzone przez nich śledztwo łączy się ze sprawą porwania prowadzoną przez prywatną detektyw Whitney Meyers. Hunter nabiera też przekonania, że sadystyczny morderca mógł porwać nawet kilka kobiet jednocześnie, i najwyraźniej dopiero się rozkręca. Wkrótce policjanci znajdują kolejne zwłoki...

4. Rzeźbiarz śmierci
Studentka pielęgniarstwa przeżyła szok, gdy odkryła, że jej pacjent, prokurator Derek Nicholson został brutalnie zamordowany we własnym łóżku. Zbrodnia wydawała się bezsensowna, bo Nicholson był śmiertelnie chory i pozostało mu najwyżej kilka tygodni życia. Jednak detektywa Roberta Huntera z wydziału zabójstw policji Los Angeles najbardziej zdumiała wiadomość pozostawiona przez mordercę. Hunter i jego partner, Garcia, nie mają wątpliwości, że zabójca próbuje nawiązać kontakt z policją. Jakie jest ukryte przesłanie, które stara się przekazać? Kiedy policja znajduje kolejne ciało, pojawia się nowa wiadomość. Zmuszony do współpracy z nieustępliwą śledczą, Alice Beaumont, Hunter musi jak najszybciej poskładać elementy układanki… zanim Rzeźbiarz Śmierci ukończy swoje dzieło.

5. Jeden za drugim
Najbardziej przerażający thriller z serii o przygodach Roberta Huntera.


Detektyw Robert Hunter ze specjalnej jednostki wydziału zabójstw policji Los Angeles odbiera dziwny telefon. Anonimowy rozmówca podaje mu adres strony internetowej i zmusza, by dokonał szokującego wyboru. Hunter może jedynie patrzeć jak ktoś torturuje i morduje niezidentyfikowaną ofiarę, transmitując to wszystko na żywo przez Internet.
Policja Los Angeles we współpracy z FBI używa wszelkich dostępnych środków, by namierzyć źródło sygnału, ale zabójca umie doskonale zacierać za sobą ślady. Hunter i jego partner Garcia dopiero rozpoczynają swoje śledztwo, gdy Hunter dostaje kolejny telefon.
Nowy adres internetowy. Nowa ofiara. Ale tym razem zabójca postanowił zrobić ze swojej gry sadystyczne reality show na żywo, gdzie każdy może oddać decydujący głos.
Sprawę natychmiast przejmuje FBI, ale tym razem agenci muszą poprosić o pomoc z zewnątrz. Zwracają się do Roberta Huntera, psychologa, który swego czasu specjalizował się w badaniu zachowań przestępców, a obecnie jest inspektorem policji w Los Angeles w wydziale zajmującym się szczególnie brutalnymi przestępstwami. Przesłuchując zatrzymanego Hunter zaczyna docierać do straszliwych tajemnic, których nikt się nie spodziewał, a tożsamość samego mordercy okazuje się tak niejasna, że nawet FBI nie zdawało sobie sprawy z jego istnienia… aż do tej pory.
Robert Hunter musi zmierzyć się ze swoją przeszłością, żeby przechytrzyć najbardziej perfidnego mordercę, z jakim przyszło mu się zmierzyć.

6. Genius zbrodni
Po osobliwym wypadku, do którego dochodzi w prowincjonalnym miasteczku w Wyoming, szeryf aresztuje człowieka podejrzanego o podwójne morderstwo, lecz w trakcie śledztwa dokonuje o wiele bardziej przerażającego odkrycia – okazuje się, że schwytał seryjnego mordercę, który od co najmniej dwudziestu pięciu lat uprowadzał, torturował i okaleczał swoje ofiary na terenie całych Stanów Zjednoczonych. Aresztowany twierdzi, że został uwikłany w potężną sieć kłamstw i mistyfikacji – ale czy można mu wierzyć?

7. Jestem śmiercią
Dwudziestoletnia kobieta zostaje porwana. Siedem dni później policja odnajduje jej ciało na niewielkiej trawiastej polance w pobliżu lotniska w Los Angeles. Zwłoki ułożono z kończynami wyciągniętymi w taki sposób, aby utworzyły kształt gwiazdy.
Sekcja zwłok wykazuje, że kobieta była torturowana, a następnie zamordowana w bardzo dziwaczny sposób. To jednak nie koniec niespodzianek. Morderca lubi gierki, dlatego zostawił wiadomość wepchniętą w gardło swojej ofiary.
Do sprawy zostaje przydzielony detektyw Robert Hunter, który dowodzi jednostką specjalną policji w Los Angeles. Niemal natychmiast odkrywa następne ciało. Hunter wie, że musi działać szybko.
Stawiając czoło wyzwaniom pojawiającym się każdego dnia, Hunter odkrywa, że jest na tropie potwora. Drapieżnika, którego przeszłość skrywa straszliwą tajemnicę. Drapieżnika, którego potrzeba krzywdzenia ludzi, oraz żądza mordu nie mogą zostać zaspokojone - ponieważ on jest śmiercią.
8. Rozmówca
Tanya Kaitlin nie może się doczekać relaksującego wieczoru, po ciężkim tygodniu, jednak zaraz po wyjściu spod prysznica usłyszała dzwonek swojej komórki. Jej najlepsza przyjaciółka, Karen Ward, próbuje nawiązać z nią wideo połączenie. Tanya odbiera telefon i wtedy zaczyna się koszmar.
Karen jest zakneblowana i przywiązana do krzesła we własnym salonie. Jeśli jej koleżanka się rozłączy, albo przestanie patrzeć w wyświetlacz, morderca też po nią przyjdzie. Głęboki, szorstki, demoniczny głos na drugim końcu linii jej to obiecał.
Hunter i Garcia badają te groźby i zostają wciągnięci w szaloną karuzelę zła, tropiąc drapieżnika, który przetrząsa ulice i media społecznościowe w poszukiwaniu ofiar, które następnie zadręcza tajemniczymi listami, karmiąc się ich strachem.

9. Galeria umarłych
„Służę od trzydziestu siedmiu lat, i gdyby zapytano mnie, co chciałbym wymazać z pamięci, powiedziałbym, że to, co zobaczyłem w tym pokoju” – tymi słowami porucznik Wydziału Policji Los Angeles wita detektywów Huntera i Garcię z jednostki ds. wyjątkowo brutalnych zbrodni na miejscu najbardziej szokującego morderstwa, jakie widzieli.
Nieoczekiwany obrót zdarzeń sprawia, że detektywi zostają zmuszeni do współpracy z FBI i wspólnego wytropienia seryjnego mordercy; psychopaty, który kocha to, co robi, bo mord jest dla niego czymś więcej niż tylko zabójstwem – jest dziełem sztuki.
Witajcie w Galerii umarłych.

10. Polowanie na zło
„Każda historia musi się pewnego dnia zakończyć”
Poznali się na studiach, dzielili pokój w akademiku. Obaj należą do najzdolniejszych absolwentów Uniwersytetu Stanforda.
Po latach spotykają się ponownie w Quantico w Wirginii - tym razem jako przeciwnicy. Robert Hunter dowodzi sekcją SO wydziału zabójstw w Los Angeles. Lucien Folter jest najbardziej niebezpiecznym seryjnym mordercą, z jakim detektyw się kiedykolwiek zetknął.
Jednak po trzech i pół roku odsiadki Lucien ucieka z więzienia. Jest wściekły.
Przez cały ten czas myślał tylko i wyłącznie o zemście. Osoba odpowiedzialna za jego aresztowanie mu zapłacić. Musi cierpieć.
Tą osobą jest... Robert Hunter.
A teraz nadszedł czas na wprowadzenie tego planu w życie.


Jeżeli jeszcze nie czytałeś książek Cartera to bardzo Ci zazdroszczę, że masz to dopiero przed sobą. Jeśli jesteś fanem książek kryminalnych to na 100% nie będziesz tego żałował.

UWAGA! Książki zawierają szczegółowe, brutalne opisy zbrodni, dlatego zanim po nie sięgniesz, zastanów się czy jesteś gotowy, aby wejść w ten makabryczny świat.

1 komentarz:

  1. Hey dear! Loved your post and allready followed your blog, i want invite you to visit and follow my blog back <3

    www.pimentamaisdoce.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń

Copyright © True crime story , Blogger